جوش آرگون (TIG) چیست؟

جوش آرگون

در جوش آرگون یا تیگ برای ایجاد قوس از الکترود تنگستن استفاده می کنند که این الکترود مصرفی نیست و برخلاف دیگر فرآیندهای جوشکاری در حین جوشکاری مصرف نمی شود.
برای جلوگیری از اکسید شدن جوش از گاز خنثی استفاده می شود که حین جوشکاری به محل حوضچه دمیده می شود. در جوشکاری تیگ الکترود فقط برای ایجاد قوس بکار برده می شود و خود الکترود در جوش مصرف نمی شود در حالیکه در جوش قوس فلزی، الکترود در جوش مصرف می شود.

در این نوع جوشکاری از سیم جوش (Filler metal) بعنوان فلز پرکننده استفاده می شود و سیم جوش شبیه جوشکاری با اشعه اکسی استیلن (MIG/MAG) در جوش تغذیه می شود. در بین صنعتکاران ایرانی این جوش با نام جوش آلومینیوم شناخته می شود. نامهای تجارتی هلی آرک یا هلی ولد نیز به دلیل معروفیت نام این سازندگان در خصوص ماشینهای جوش تیگ باعث شده بعضا این نوع جوشکاری با نام سازندگان هم شناخته شود. نام جدید این فرایند G.T.A.W و نام آلمانی آن WIGمی باشد.

همانطور که از نام این فرایند پیداست گاز محافظ آرگون می باشد که ترکیب این گاز با هلیم بیشتر کاربرد دارد.
علت استفاده از هلیم این است که هلیم باعث افزیش توان قوس می شود و به همین دلیل سرعت جوشکاری را می توان بالا برد و همینطور باعث خروج بهتر گازها از محدوده جوش می شود .

کاربرد این جوش عموما در جوشکاری موارد زیر است :
1- فلزات رنگین از قبیل آلومینیوم… نیکل… مس و برنج(مس و روی) است.
2- جوشکاری پاس ریشه در لوله ها و مخازن
3- ورقهای نازک(زیر1mm)

مزایای TIG

1- بعلت اینکه تزریق فلز پرکننده از خارج قوس صورت می گیرد، اغتشاش در جریان قوس پدید نمی آید.در نتیجه کیفیت فلز جوش بالاتر است.
2- بدلیل عدم وجود سرباره و دود و جرقه ,منطقه قوس و حوضچه مذاب بوضوح قابل رویت است.
3- امکان جوشکاری فلزات رنگین و ورقهای نازک با دقت بسیار زیاد.

منبع: ایران الکترود